Zpět

Zmatek

Den ze dne se mění situace v našem medicinském prostředí.Ministerský pedseda Babiš prohlásil, že on je tím jediným, kdo se může ujmout role koordinátora, jakým způsobem a komu bude vakcína proti kovidu, momentálně dostupná, aplikována. Především se mělo jednat o osoby starší osmdesáti let a zaměstnance, činné ve zdravotnictví. Výsledky určeného postupu jsou ale obecně známé. Očkovány jsou především protekční osoby, bez ohledu na jejich věk. Očkován byl prezident republiky Miloš Zeman, kterému je 74 let a rozhodně nepatří do kategorie lidí nad osmdesát let. S ním byla naočkována celá jeho ochranná služba, protože všichni její členové jsou ve státním zájmu nepostradatelní. Mám sice pocit, že činnost současné hlavy státu je orientována spíše proti státním zájmům, ale budiž, on i celá jeho kamarila jsou už chráněni.

Naočkovat se nechal i ministerský předseda, který je o osm let mladší než prezident, ale pro fungování země je asi tak důležitý, že by se stát bez jeho intervenování neobešel. Tito dva se nezdráhají kritizovat a napadat každého, kdo by se do očkovací skuliny vešel a nebyl jimi přímo schválený. Před pár dny propukla aféra v souvislosti se Státním zdravotním ústavem, kde chytali zaměstnance takřka na chodbách, leckdy mladé lidi, aby je rovnou naočkovali. Tato instituce není přímým zdravotním zařízením, většina lidí tam pracuje na „home office“. Proč byla do tohoto ústavu dodána vakcína v takovém přebytku, že bylo nutné urgentně toho, kdo byl v dosahu, naočkovat a na čí příkaz tam byl objem vakcíny dopraven?

Naproti tomu je momentálně obětí distribučního postupu ministerského předsedy šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky Zdeněk Kabátek, který z titulu své funkce je v ustavičném kontaktu s lékaři a zdravotníky a sám je zaměstnancem zdravotnické instituce. Nechal se z důvodu bezpečnosti svého okolí očkovat a je okamžitě terčem útoku věrných stranickému předsedovi ANO Babišovi, který se snažil pana Kabátka prostřednictvím správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny vyměnit někým, kdo by byl případným Babišovým záměrům více nakloněný. V tom mu poslušně sekunduje ministr zdravotnictví Blatný, jenž naneštěstí plní roli „převodové páky“ a přizpůsobuje se taktovce hlavního guru.

Na časovém sledu očkování je nutné při směřování dávek vakcíny dodržovat postup tak, aby se dostala k oprávněným dle předem stanovených podmínek a na jejich dodržování trvat. Jinak je to prázdný humbuk, za nímž stojí pravděpodobně jen snaha udržet se v podobě zachránce národa tři čtvrtě roku před parlamentními volbami. Proto taky asi už pan Babiš sundal trumpovskou čepičku s nápisem „Silné Česko“, na níž imitoval svůj vzor, minulého prezidenta Spojených států, majícího na červené kšiltovce nápis Make America Great Again. V těchto čepičkách vyplenili vandalové v zájmu odstupujícího pana Trumpa washingtonský Kapitol, sídlo vrcholného orgánu americké demokracie. Zda tato změna kšiltovky panu Babišovi, z jejíhož fota se na nás ministerský předseda blahosklonně usmíval, za roušku s českou vlajkou, za níž tak úsměv není vidět, pomůže, se v budoucnu uvidí.