Zpět

Zločiny D. Trumpa, obchodníka s politikou

Bývalého prezidenta Spojených států, především bezskrupulózního obchodníka, je možné považovat za vícenásobného politického zločince aniž sám jím být chtěl. Donalda Trumpa přitahoval jeho ruský protějšek, s nímž udržoval přes svého zetě Jareda Kushnera diplomatické kontakty. Ty byly o hodně živější než vztahy s demokratickými spojenci všude ve světě, ale hlavně v Evropě. Trumpova nezodpovědná a ukvapená rozhodnutí byla ovlivněna jeho politickou nevzdělaností, která vedla v podstatě k vlastizradě. O postupu své vlády nevedl konzultace se spojenci v Severoatlantické obranné alianci, ale se svým názorově spřízněným partnerem, postsovětským vůdcem Putinem a jeho spolupracovníky.

Tak došlo k Trumpovu rozhodnutí zradit na syrském území kurdské spojence v dlouhodobě vedené občanské válce. Vydal rozkaz stáhnout z bojiště všechny vojáky Spojených států a tím uvolnil ruským a tureckým silám pole k obsazení Američany opuštěných území.Prohlásil, že „Kurdové nejsou žádní andílci“.

Následně se stalo, že turečtí vojáci a jim spříznění povstalci zastavili nikým nechráněný automobil s kurdskou novinářkou Hevrin Chalafovou a umučili ji. Takový přehlíživý cynismus ze strany hlavního nájemníka Bílého domu svět šokoval. Prezident významem největší demokratické mocnosti světa se stává spojencem totalitářských diktatur?

Následně začal prezident Trump stahovat vojska Spojených států z Afghanistanu, o čemž se dohodl s tamním povstaleckým hnutím Taliban, jež se připravovalo v této zemi na převzetí moci. Za tímto aktem zřejmě stála tajná dohoda mezi Trumpem a Putinem, který by si rád brousil zuby na získání opětovného vlivu v tomto jihoasijském státě. Pochopitelně by se o dominantní postavení na tomto území dělil s komunistickou Čínou.

Bývalý prezident Spojených států se rozhodl, že si vezme příklad ze svého ruského vzoru a jeho způsobu vládnutí a sídlo amerického prezidenta bude okupovat trvale. Po prohrané prezidentské volbě, již samozřejmě neuznal, přemlouval guvernéra státu Georgia, aby mu zajistil počet hlasů, potřebných k volebnímu vítězství. Jasný pokus o volební podvod.

Závěr jeho angažmá v prezidentském úřadě byl charakteristický tím, že Trump už po prohrané volbě a vyhlášení oficiálních výsledků inicioval útok zfanatizovaného davu svých fanoušků na washingtonský Kapitol, sídlo vrcholných orgánů americké demokracie, aby zvrátil pro něj nepříznivý volební výsledek. Tento bezprecedentní teroristický akt by měl mít odezvu v rozhodnutí orgánů zodpovědných za právní řád Spojených států a měl by být řádně vyšetřen se všemi důsledky z vyšetřování vyplývajících. Při útoku na sídlo zákonodárného sboru Spojených států zemřelo přímo, nebo na následky těžkých zranění, pět lidí a útočníci, pokud se na ně už nepřišlo, jsou hledáni po celých Spojených státech.

Donald Trump je hlavním viníkem tohoto činu. Protože mu jsou politické ohledy cizí, v diplomacii se nevyzná a soustředí se jen na jednoduché počty „dal : má dáti“, jeho stopa bude ještě dlouhá léta poznamenávat osud Spojených států. To jde na účet Republikánské strany, která měla v minulosti za své reprezentanty Davida Dwight Eisenhowera a Ronalda Reagana.

Republikánská strana si bude muset vybrat. Buď bude trvale podporovat člověka v podstatě fašistických názorů z časů aktivního KuKluxKlanu, nebo se vrátí k demokratické soutěži otevřených názorových střetů společnosti, jež má respekt k lidským právům, která se týkají každého jednotlivce.