Zpět

Všechno je jinak

Český prezident Miloš Zeman je znám podporou Donalda Trumpa při volbě prezidenta Spojených států. Dokonce plánoval, jak by bylo úžasné, kdyby dřívější Trumpova žena, původně česká lyžařka Ivanka Zelníčková, se stala americkou velvyslankyní v Čechách. Vzhledem k jím vyprovokovaným špatným vztahům k bývalému velvyslanci Spojených států, panu Andrew Schapiro, který byl diplomatem na slovo vzatým, od paní Ivanky čekal patrně proruské působení na novou americkou hlavu státu. Vysvětlením by mohla být východní orientace českého prezidenta a pocit, že bývalá paní Trumpová bude spojovacím článkem k Moskvě ze zámoří. Nedávno jeden politický časopis uveřejnil karikaturu pana Zemana s obtiskem komunistické hvězdy na tváři.

Český prezident toužil po osobním setkání se třemi hlavními politiky světové scény, pseudokomunistou Putinem, komunistou Si Ťin-pchingem a Donaldem Trumpem. Se dvěma prvními se setkal a jen čekal na další příležitost do trojlístku. Americký prezident na něj ovšem udělal „dlouhý nos“. Nejen že nenašel příležitost k vzájemnému setkání, čímž by vzdal Zemanovi dík za podporu v americké prezidentské kampani a volbě, ale dal jednoznačně přednost návštěvě Polska před jakýmkoliv kontaktem s českou stranou. Vůbec se nenamáhal, aby využil ke své „popularitě“ kontakt s českým prezidentem.

Vysvětlení, dle mého názoru, spočívá v tom, že americký prezident vězí „po uši“ v nebezpečí impeachmentu a pod vlivem funkcionářů vlády a poradců nestojí o to, množit vztahy s lidmi, na něž mají pravděpodobně podstatný vliv ruské tajné služby. V tom kontextu se asi ani Ivana Trump nemůže stát velvyslankyní Spojených států v České republice, o což Miloš Zeman vehementně stál.

Je otázka, v jakém vztahu dnes americký prezident se svojí bývalou manželkou je. V devadesátých letech proběhly médii zprávy o porozvodových tahanicích Trumpových o majetek. Že by byl jejich společný syn, zapletený do aktuální aféry zasahování Ruska ve prospěch jeho otce tak hloupý, že by si neuvědomoval, jak jsou kontakty s lidmi, napojenými na Kreml, nebezpečné, se nechce vůbec věřit.

Panu Zemanovi jeho záměr nevyšel. Naopak je ve hře, zda Donald Trump nebude následovat cestu jeho dřívějšího republikánského předchůdce, Richarda Nixona.