Zpět

Vítězství, skutečně Pyrrhovo ?

Andrej Babiš, majitel komplexu Agrofert, pod jehož správu patří rozsáhlé plochy zemědělské půdy a na ni navázané podniky, mediální společnost Mafra, která vydává Lidové noviny a Mladou frontu Dnes, ačkoliv je policejně stíhán za daňový únik - manipulaci s firemními dluhopisy (což by každý evropský soud kvalifikoval jako spekulaci za účelem osobního obohacení) - se má stát v České republice ministerským předsedou. Nevím, zda je za jeho volbou nespokojenost většiny volící veřejnosti nad dosavadní situací, kdy tradiční politické strany nedokázaly uspokojit obyvatelstvo ve věci politického vývoje i stavu ekonomiky co do osobního ohodnocení. To dalo příležitost mocichtivému „novátorovi“ slibovat všechno možné, jezdit po regionech, rozdávat koblihy, vozit lidi v hospicech na invalidních vozících a vnucovat se, kde se namanulo.

Zatím se zdá, že celá stranická společnost demokratů od leva do prava odolává lákadlům novodobého oligarchy, který, kdyby u nás nebylo komunistickým režimem, jehož byl ochotným „spolupracovníkem“, zestátněné zemědělství, nikdy by jakýmikoliv „obchodními“ tahy nemohl dosáhnout na majetek, přesahující celkový stav vlastnictví rodin Liechtensteinů a Schwarzenbergů, získaný v průběhu celé historie. On svého dosáhl za pár let divoké privatizace po devadesátém roce minulého století, umožněné skupinou, soustředěnou kolem Václava Klause.

Žádná z demokratických stran, které dostaly důvěru svých voličů a dostaly se do parlamentního zastoupení, nechce s hnutím ANO Andreje Babiše spolupracovat a podílet se na případné vládě, kromě Strany přímé demokracie Tomia Okamury. Tato naprosto xenofobní a účelově nacionalistická strana by byla ochotna Babišovo hnutí podpořit účastí ve vládě. Pro jeho ANO by to byl ovšem „polibek smrti“, vzhledem k pravděpodobným reakcím evropských spojenců.

Majitel společnosti Agrofert vymyslel rekreační centrum a farmu „Čapí hnízdo“, jejímž autorstvím se chlubil na veřejných shromážděních. Rozhodl se využít ve svůj prospěch rozvojového finančního fondu z dotací Evropské unie a udělal „elegantní oblouk“ převodu majetku na osoby blízké a spřízněné společnosti, jež mohly dotace čerpat na základě kvalifikace jako podniky malé a střední. Babišův agrokomplex by nikdy vzhledem ke své velikosti a rozsahu sám nemohl jakoukoliv podpůrnou částku dostat.

Po získání padesátimilionové podpory se „Čapí hnízdo“ vrátilo opět k Agrofertu. Ačkoliv ministr financí členské země Evropské unie, evropské fondy neoprávněně využil a za to bude zřejmě stát před soudem a to nejen českým.

Pokud se skutečně stane premiérem země a stát bude vystaven evropským sankcím, možná navrhne prezident republiky, pan Miloš Zeman, aby nám ztrátu z partnerství v Evropské unii kompenzovala Ruská federace. Panu Babišovi by podpora současného prezidenta velmi vyhovovala. Veřejnost by ovšem měla být nanejvýš pozorná k tomu, abychom se opět nedostali do spárů „velkého bratra“, o jehož spojenectví, jak doufám, stále většina občanstva po zkušenostech z minulosti nestojí.