Zpět

V neosovětských službách

Donald Trump neustane ve stálém překvapování nejen svých odpůrců. Ty už od jeho „nápadů“ nemůže překvapit nic. Pro něj je horší, že přibývá nesouhlasných projevů ze strany jeho dosavadních příznivců.

Trumpem sestavený vládní tým po vyhrané prezidentské volbě opustil již před časem ministr zahraničí Rex Tillerson, jehož vyjádření na Trumpovu adresu, co se týče jeho kompetencí zastávat funkci prezidenta země, je známo. Další z nejdůležitějších členů vlády, zbavených svého úřadu, byl ministr spravedlnosti Jeff Sessions, jemuž Donald Trump vytýkal, že nezastavil vyšetřování, týkající se pozadí ruské podpory Trumpovy prezidentské kampaně.

Nyní podává demisi nejvyšší představitel armády Spojených států, generál James Mattis, ministr obrany. Nesouhlasí s tím, aby armáda Spojených států byla stažena ze syrského území, nacházejícího se v pokračující občanské válce, v níž americká armáda podporovala protivládní povstalce, bojující proti Asadovu režimu.

Současný americký prezident svojí aktivitou vychází vstříc Putinovu autoritářskému státu, který vlastní pod ochranou syrského prezidenta Asada námořní základnu ve Středozemním moři, namířenou proti západní slianci NATO. Trump vyklízí pole jednak ruským bojovým jednotkám, jež budou moct na daleko větším manévrovacím prostoru operovat na syrském území, za druhé zrazuje dosavadní kurdské spojence Západu, které vydává na pospas silné turecké armádě, snažící se Kurdy likvidovat, kde se k tomu naskytne možnost.

Příkaz amerického prezidenta vedl dosavadního ministra obrany Spojených států k rezignaci na své postavení a odmítnutí sdílené zodpovědnosti za prezidentovo rozhodnutí ustoupit Rusku a opuštění spojence.

Evropské státy, Francie a Německo, se rozhodly nadále bránit syrské protiasadovské síly, kterým americký prezident vypověděl vojenskou spolupráci. Trumpova nevypočitatelnost a naprostý nedostatek kooperace v aliančním spojení s Evropskou unií povzbuzují ruské válečné aktivity v této oblasti Středního Východu. Spojená Evropa se musí připravit na to, že pokud bude Donald Trump prezidentem Spojených států, transatlantické partnerství bude opuštěno.