Zpět

Starostové – záchrana demokracie

Poslední krajské a senátní volby, proběhlé v letošním říjnu, výrazně naznačily jednu velmi důležitou věc pro zachování demokracie v naší zemi. Lidé, kteří mají zájem být účastni na budoucím politickém vývoji a jdou k volbám, přestože je jich naneštěstí značná menšina, volí ty, které znají a k nimž mají nejblíže. Přirozeně jsou to nejtěsněji k nim postavení zastupitelé a zvláště starostové.

Jak vypadá aktuálně rozložení význačnějších politických sil v zemi ? Andrej Babiš „vytvořil“ pomocnou páku svojí megafirmě, roztažené do celé země, politické hnutí ANO. Zdá se, že mu ale v tomto úsilí dochází dech. Přece jen, politika je něco jiného než firma, jak by si to on představoval, a jeho příznivci nejsou jen zaměstnanci. To si asi šéf ANO není, protože je v politice amatér, schopen uvědomit. Je otázka, kdy si to uvědomí jeho voliči.

Sociální demokraté tkví svojí existencí hluboko v minulosti. Kdysi stavěli svůj program na demokratické odlišnosti od soupeřících komunistů, dnes ale všechna politická klišé ztrácejí svůj význam. Čím dál víc zaměstnanců touží po samostatné profesní dráze a chtějí se stát nezávislými podnikateli. Především tradiční obrana zaměstnanecké části populace neoslovuje mladé lidi, kteří nestojí o nějakou formu sociální protekce.

Lidovci Pavla Bělobrádka jsou stranou, která může získávat u veřejnosti vliv. Charitativní činnost, podpora humanitně orientovaných nadací a z Bělobrádkovy funkce plynoucí podpora vzdělávacích institucí je cesta do budoucna, jež může Českou republiku dostat na přední místo společného evropského partnerství a uznání. Doufejme, že si to uvědomí v dalších časech i dostatek společnosti u nás.

Vrátím se k úspěšnému výsledku Starostů a nezávislých. V názvu tohoto sdružení je určitá symbolika. Starostové by měli být nejbližším a nejaktivnějším článkem spojení a spolupráce s veřejností v jakýchkoliv oblastech a místech. Kontrola jejich činnosti je tak skutečně rozhodující. Aktivita veřejnosti přirozenou cestou určuje spravování obecných věcí ve prospěch občanů, kteří v daných městech, obcích a oblastech žijí. Jestli se tomuto politickému seskupení podaří úspěch i v budoucí parlamentní účasti, tím lépe pro dané obce, města i regiony a tím lépe pro skutečné naplnění myšlenek demokracie o veřejné správě, nad níž nemají mít moc nějací oligarchové, ale široká veřejnost.