Zpět

Sláva rock´n´rollu

Když jsem uvažoval o názvu svého článku, který je o poválečném dominujícím hudebním žánru, slovo sláva mne napadlo ze dvou důvodů. Je to srovnání slávy sportovní i hudební. Koncerty a akce „Síně rock´n´rollové slávy“ organizuje, pořádá a moderuje náš bývalý vynikající sportovec, vlastní profesí grafik, Václav Kotrch, po Jiřím Skoblovi třetí nejlepší vrhač koulí v Československé republice. Václav Kotrch nebyl jen výborným atletem, ale byl aktivní i jako hudebník v bigbeatovém stylu hudby, u nás novém hudebním projevu šedesátých let už minulého století. Proto jeho orientace a znalosti v oboru a historii blues, rhytme and blues, boogie woogie a rock, n, rollu, bigbeatu i osobní zkušenosti ze setkání s „hvězdami“ tohoto žánru jsou naprosto vyčerpávající. Dostatečně je prezentuje na galakoncertech tohoto typu hudby a v tom má jeho osobní přátelství s muzikanty, kteří styl rocku všech kategorií trvale udržují, nadčasovou hodnotu.

V roce 1962 jsem byl na koncertě skupiny „Karkulka“, což byl název Karlínského kulturního kabaretu, pod jehož jménem tato kapela vystupovala, v tehdejším Kulturním domě Koh-i-noor na Vršovickém náměstí. Byl jsem svědkem vystoupení hvězdného souboru rock´n´rollu, Petra Kaplana, Pavla Sedláčka, Jiřího Štaidla, saxofonisty Míly Růžka, Pavla Chrastiny a o něco staršího mého spolužáka z Výtvarné školy, bubeníka Honzy Pacáka, který se střídal s Martinem Linhartem. V té době se tak rozšířil vliv západní hudby, i pod vlivem Radia Luxembourg, že takřka každý kluk nosil po Praze kytaru a spěchal někam do sklepních prostor v komunálních činžovních domech na zkoušky rejstříku, jímž se každá kapela chtěla prezentovat veřejnosti. Samozřejmě se rychle množil počet kapel, které provozovaly beatovou muziku v průběhu 60. let, na repertoáru byli Dell Shannon, Chubby Checker, věčný Elvis Presley, Gene Vincent, Eddie Cochran, Neil Sedaka, Everly Brothers, Cliff Richard, Little Richard, Jerry Lee Louis a další. Vše zaznamenané navátými lety dnes probouzí k novému životu nadšenec a organizátor, Vašek Kotrch, a jeho snaha má, jak je vidět, nesporný úspěch. Koncerty „Síně rock´n´rollové slávy“ se odbývají střídavě v domě bývalých Elektrických podniků v Holešovicích, Hlubočepském zámečku, Radiopaláci na pražských Vinohradech a v poslední době zvlášť ve Slovanském domě u náměstí Republiky. Při vystoupeních se střídají kapely Cadillac Pavla Sedláčka, George and Beatovens Karla Kahovce a Viktora Sodomy, skupina The Fribbels, klatovská The Shower- rock´n´roll revival a skvělí sólisté, Jiří „Šlupka“ Svěrák, hudební lektor pražské AMU, dokonale předvádějící výkon Raye Charlese i houslistka Lenka Ambrožová, mající stálé angažmá v Jihočeském symfonickém orchestru. Občasným hostem na podiu je Američanka Juwana Jenkins, jíž je vlastní výbušný styl rockového projevu.

Letošní koncert na sklonku léta je věnován nedožitým sedmdesátinám zpěváka původního složení skupiny George and Beatovens, Petra Nováka, jehož známé hity zpívá ve vzpomínce na kolegu Karel Kahovec.

Na budoucí koncerty se příznivec tohoto stylu hudby může opravdu těšit a jen je třeba doufat, že „skalní fandové“ určitého hudebního žánru ustoupí ze svých striktních postojů a že se Václavu Kotrchovi podaří v budoucnu rozšířit svůj repertoár o blues a country. Oboje patří k tradicím americké hudby a má to mít místo na koncertech, připomínajících naši hudební sounáležitost se světem lidového muzikantského projevu, přicházejícího ze zámoří. K němu měla vnímavá část romanticky naladěné veřejnosti u nás vždycky vztah.