Zpět

Pan Zeman jako císař Bokassa

Pan Zeman (prezident republiky) je dlouhodobě považován za vrtošivého a svéhlavě mstivého starce. Svoji obecně známou pověst naplňuje novými a novými skutky, jež tuto skutečnost potvrzují.

Titulek článku inspiroval jeho dávný výrok, že stranické knížky svých kolegů bude vázat do kůže politických nepřátel. Přirovnal se tak (možná nevědomky) k praxi středoafrického vládce, známého dokonce kanibalismem. Svá slova určitě mínil v nadsázce, ale i tak to bylo nevtipné a nanejvýš odpudivé. Pravděpodobná postupující demence pana Zemana, kterému do funkce pomohlo svými „kousky“ na sociálních sítích neosovětizované Rusko, asi nebude brát konce čím dál víc. Začalo to už kdysi útoky na Petru Buzkovou, kterou se snažil zbavit politického vlivu, pokračovalo to nepřátelstvím k Vladimíru Špidlovi a akcemi proti Bohuslavu Sobotkovi. Korunu všemu nasadil, když obvinil známého novináře Ferdinanda Peroutku, že do časopisu Přítomnost dal článek „Hitler je gentleman“. Peroutkovo autorství ničím nedoložil a ani nebyl schopen předložit důkaz o uveřejnění článku, mimo už „slavného“ sdělení, že byl „vlevo dole“.

Jeho patolízalové, obzvlášť Jiří Ovčáček, redaktor komunistických Haló novin, slídil kde mohl, aby svého zaměstnavatele obhájil, ale pro Zemana kýžené nevyslídil. Prezident se ovšem za svoje nedoložené výroky odmítl omluvit a případ se táhne dodnes.

Tenhle pán si v prezidentské funkci počíná opravdu jako středověký monarcha a má pocit, že si může dělat co chce, aniž by ho něco tlačilo k respektování ústavy. Jeho sloužící Ovčáček v masce mluvčího prohlásil, že pan prezident přistupuje k výkladu ústavy „tvůrčím způsobem“.

Sólové akce dosavadního prezidenta pokračují gradujícím tempem. Proti názorům celého politického spektra brání povýšení šéfa BIS Ing. Michala Koudelky a chce po této instituci zveřejňovat jména utajovaných osob, jež se podílejí na odhalování nepřátelských agentů. Ředitel Koudelka je pro něj „nedůvěryhodnou osobou“, protože trvale upozorňuje na ruské a čínské špionážní aktivity na našem území.

Teď se prezident pustil do předsedy Ústavního soudu, JUDr. Pavla Rychetského, který prosadil nápravu nespravedlivého volebního zákona, znevýhodňujícího strany s menším počtem získaných hlasů v přepočtu na mandáty. Rozčililo to jak pana Zemana, tak jeho politického chráněnce, premiéra Babiše. Ten prohlásil, že „volební zákon je nespravedlivý, ale proč ho měnit, když doposud fungoval?“. To by se vám hodilo, holoubkové! Pan Zeman trucovitě oznámil, že JUDr. Rychetskému na to konto neudělí státní vyznamenání Řádu bílého lva, které pro něj chystal.

Myslím si, že pro pány Koudelku a Rychetského bude daleko větší ctí, ocenění od tohoto pána nepřevzít, než ho od něj přijmout.