Zpět

Nejistota budoucnosti evropského kontinentu

Jestli si vybavíme dopad posledních voleb do Evropského parlamentu, musíme si uvědomit, že evropský kontinent je naneštěstí rozdrobený na skupinky lokálních zájmů skupin, které se budou v dohledné budoucnosti snažit zajistit svá nejbližší spojenectví. Mohou ale narazit na nejrůznější rozpory v názorech, jak společně pokračovat, což může vyvolávat budoucí neshody a rozkoly. Silně je vybuzené nacionalistické směřování evropské společnosti a je to velmi nebezpečné pro celý budoucí evropský vývoj. Evropa není rozdělena na rozvinutější sever a chudší jih, obyvatelstvo v členských zemích volí na základě místních podmínek. Švédové a Finové volí především sociální orientaci stejně jako Španělé a naproti tomu Francouzi a Italové volí fašizující nacionalisty, i když je ze strany části veřejnosti velký protitlak.

Politická revoluce nastává v Německu, v němž lidé odmítli strany, které se dlouhodobě podílely na moci a rozhodli pro stranu Zelených, mající v programu především starost o čisté životní prostředí.

Sny o budoucnosti sjednocené Evropy, vlastně Evropy regionů, jsou asi za námi. Naneštěstí současný stav je v rukou rozvracečů, kteří se obávají, že striktní kontrola čerpání společných dotací omezí radikálním způsobem jejich zájmy. Je to už vidět například na jednáních Visegrádské čtyřky, v níž jsou v převaze nacionalisté a nedemokrati typu Viktora Orbána, Jaroslawa Kaczyňského a nyní logicky se připojujícího Andreje Babiše. Ještě že reputaci středoevropského prostředí zachraňuje Slovensko, jehož zvolená prezidetka Zuzana Čaputová zosobňuje a zastává celoevropské spojenectví, založené na západních demokratických hodnotách.

Případný rozpad Evropské unie podporuje současný americký prezident Donald Trump, obchodník a pochybný podnikatel, v otázkách mezinárodní politiky naprostý diletant a navíc hlupák, chovající se jako nevychovaný „slon v porcelánu“. Před návštěvou Velké Británie radil „velkomyslně“ Angličanům, koho by si měli volit za svého zástupce v rozvodových jednáních s Evropskou unií.

Osud současné Evropy je nejistý i vzhledem k aktuálně lavinovitě se šířící koronavirové pandemii, která ji existenčně vážně ohrožuje.

Proto je nanejvýš důležité udržovat spojenectví Západu proti veškerým totalitním tlakům, i ze strany dnešního prezidenta Spojených států, který obdivuje neosovětský a čínský komunistický režim. Je třeba podporovat v nastávající americké prezidentské volbě kandidáta Demokratické strany, Joe Bidena, dřívějšího viceprezidenta předchůdce D.Trumpa v prezidentském úřadu, Baracka Obamy, aby Spojeným státům vrátil prestiž spojence a ochránce západní demokratické a humanitně orientované transatlantické civilizace.