Zpět

Napříč politickým spektrem

Tohle novinářské klišé došlo svého reálného naplnění – zdánlivě protichůdné strany našly jedině možné řešení v rámci demokratického systému. TOP 09, ČSSD a KSČM se shodly na tom, že jen parlamentní volby, ať jim budeme říkat předčasné, nebo „nečasné“, mohou vyřešit delší čas trvající krizi našeho státního vedení. Vláda Petra Nečase skončila v patu zásluhou kriminální aféry a je otázka do budoucna, jakou vše bude mít dohru.

Samotná ODS demonstrovala svůj nesouhlas s projevem demokracie neúčastí na hlasování. Jediná její představitelka, předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová „nastavila hruď“ nepřízni osudu a statečně hlasovala proti rozpuštění instituce, jejíž byla doposud šéfkou. Navíc ještě mohla snít o postu ministerské předsedkyně překlenovací úřednické vlády. I Věci veřejné se postavily za co nejdřívější datum uspořádání voleb a co se týče seskupení pár lidí, nazvané Lidem, snad ani nemá cenu se o nich zmiňovat. Paní Peake, myslím, správně rozpoznala možnosti a předem se vzdala jakékoliv snahy o zasahování do budoucího politického vývoje země. S manželem se pravděpodobně přestěhují na Bahamy, Seychely nebo možná do Belize a budou zkoušet štěstí tam.

V nastalé situaci připravení nenechají nikoho na pochybách, že se pokusí kus politického zisku využít (zneužít ?) ve svůj prospěch. První se na billboardech v očekávání předčasných parlamentních voleb ukázal Andrej Babiš v doprovodu Martina Stropnického, RNDr. Jiřího Zlatušky, paní Jourové a jiných, pro něž zřejmě ve snaze o politickou kariéru nebo „comeback“ není zatěžko spojit se s člověkem, jenž podle dostupných informací má záznam v kontaktním rejstříku komunistické státní tajné bezpečnosti.

Občanská demokratická strana vymýšlí, koho by měla za svého leadera, česky řečeno lídra. Vymyslela pana doktora Fialu, nestraníka, bývalého rektora Masarykovy university v Brně. Bude pravděpodobně konkurentem paní Němcové, knihovnice, která má vydavatelstvi ve Žďáru nad Sázavou. Nevadí, že je středoškolačkou, politické „školení“ má a to se počítá.

Sociální demokracie má u zátočivého a mstivého prezidenta problém. On jí nemůže zapomenout, že v minulých prezidentských volbách podpořila proti jeho kandidatuře liberálního uchazeče Jana Švejnara. Ten by se byl, nebýt aktivit kriminální povahy bývalého ministra vnitra Ivana Langera ve prospěch protikandidáta Václava Klause, stal prezidentem České republiky.

Miloš Zeman, který viní z nepřátelského poměru sociálních demokratů vůči své osobě předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, bude zřejmě intrikovat pro svého příznivce, sociálnědemokratického místopředsedu Michala Haška. Je otázka, jak si oba pánové vyřeší svůj vztah k současné hlavě státu. Bude se na ně jistě tlačit přirozenou cestou Jiří Dienstbier, za nímž budou stát především mladší lidé. Co je ale dnešní mladá generace ? Zdá se mi, že je naprosto odlišná od generací svých předchůdců, především studentů, kteří vždy stáli v popředí všech politických a společenských změn a to již od roku 1848. Proto bych být Jiřím Dienstbierem na takovou podporu příliš nespoléhal. Dnešní mladí lidé jsou v naprosté většině konformní s konzumní orientací systému a celkově splývají s „establishmentem“.

Nadějného politika vidím v Tomáši Hudečkovi, dnešním pražském primátorovi. Ačkoliv s Jiřím Dienstbierem pocházejí z opačných pólů „politického spektra“, zřejmě jsou oba poctivci, kteří se snaží o slušnost v politice. Tím se dostávám ke straně TOP 09, která si na rozdíl od odrovnané ODS „brousí zuby“ na to, že se bude po následujících volbách podílet na „rozdání karet“. Především by se ale měla zbavit svého „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska. Tento protřelý šíbr, vlastní profesí chemik, vedl na ministerstvu financí od roku 2007 tak destruktivní finanční politiku, až se Česká republika dostala, jako jediná z celkového počtu členů Evropské unie, do ekonomického propadu.

Dalším, kdo by měl svoji politickou dráhu ukončit, je Karel Schwarzenberg. Potomek slavného rodu, čestných, slušných lidí, kteří se nikdy nesmířili s jakýmikoli uchvatiteli našeho státního území. On sám stojí na nejvyšším piedestalu zásluh o demokratický charakter naší země. Bohužel se ale ve snaze udržet si vliv na politické dění příliš zapletl s „bratrstvem kočičí pracky“ a pokud se sám nerozhodne k čestnému odchodu, jeho kredit se bude trvale snižovat.

Jsem přesvědčen, že budoucnost ve straně TOP 09 patří lidem, jako je Tomáš Hudeček. Pražský primátor, který ještě před dvěma roky vůbec nevěděl, co je vrcholová politika, ale když nastala krize, dokázal se lehce orientovat a rychle a účinně se rozhodnout. Takovým lidem patří svěřit správu věcí veřejných a doufám, že kolem pana Hudečka je mnohem víc takových, kteří nabudou vlivu a odsoudí do pozadí „milovníky starých pořádků“, jichž budou opět pravděpodobně plné kandidátky.