Zpět

Mezičas a odstoupení Olgy Richterové

Velkou míru zodpovědnosti na současném stavu má prezident republiky Miloš Zeman. Snažil se ve svém úřadě podržet vládu Andreje Babiše u moci a uměle prodlužoval stav přízně ke koalici, která už zemi nereprezentuje. Zřejmě usiloval o rozkol ve vznikajícím vládním spojení pětikoaličního liberálního seskupení.

V každém případě dvojkoalice, zastoupená pěti stranami, vděčí občanské iniciativě Milionu chvilek pro demokracii za inspiraci pro spojení liberálních subjektů ve snaze vyřadit oligarchu Babiše z jeho průmyslově-zemědělského trůnu.

Nová vláda je jmenována. Bohužel, paní Olga Richterová, která chtěla původně nastoupit na ministerstvo sociálních věcí, odstupuje z funkce místopředsedkyně strany Pirátů a žádnou jinou si do budoucna nenárokuje. Její bratr, dnes už dřívější poslanec Mikuláš Ferjenčík, neobhájil svůj mandát a do nového obsazení Poslanecké sněmovny nenastoupí. V tom ovšem není sám. Nepřátelská a nenávistná předvolební kampaň Andreje Babiše způsobila, že se část veřejnosti konzervativních názorů od Pirátů odvrátila a raději volila mezi částečně rekonstruovanou ODS a pro ni přijatelnější a méně revoluční Stranou starostů a nezávislých.

Také v tom jistě sehrála roli výřečnost a charisma Víta Rakušana, hlavního představitele STANu. Proti šéfovi pirátské strany, uvážlivému Ivanu Bartošovi, má přednost rozhodné energičnosti a pro společnost dar okamžité přesvědčivosti. Neupřednostňuji žádného z nich, myslím, že tvoří velmi schopnou dvojici a pokud se pětikoaliční seskupení nějak nerozklíží, mohou na vládním poli ještě hodně dosáhnout.

Nemyslím si, že by ve straně Pirátů mělo dojít k nějakým změnám ve vedení. Naopak, měl by být dán čas k tomu, aby každý na svěřeném postu dokázal své schopnosti. Proto jsem přesvědčen, že by pan senátor Wagenknecht měl počkat se svojí případnou kandidaturou na předsednictví strany Pirátů, o níž snad uvažuje na připravovaném pirátském sjezdu. Myslím, že toužil po ministerstvu financí a kdyby byl lepší výsledek Pirátů ve volbách, asi by post ministra získal. Byla by to pro něj satisfakce za hrubé napadení slovním útokem, kterým bývalý premiér Babiš pana senátora poškodil a kvůli němuž se senátor Lukáš Wagenknecht s ním soudil.

Bez ohledu na tuto událost, která jen vypovídá o charakteru bývalého ministerského předsedy, panu Wagenknechtovi bych radil v jeho aktivitách a snahách mezi Piráty zdrženlivost. Politik, ctící demokracii, musí být připravený jak na úspěch, tak na neúspěch v přízni veřejnosti. Příležitostí k nápravě nepřáteli poškozeného obecného povědomí o straně Pirátů bude ještě dost.