Zpět

Labyrint české politiky

Před nedávnem poskytl bývalý prezident České republiky Václav Klaus rozhovor České televizi, při němž označil současný stav českého politického prostředí za konec polistopadového demokratického vývoje naší země.

Moje přesvědčení je, že konec vývoje skutečné demokracie v naší zemi, o jakou usiloval Václav Havel a Charta 77, nastal počátkem roku 1993, kdy si Václav Klaus a Vladimír Mečiar rozdělili Československou republiku na dvě části. Do té doby jsme mohli snít o tom, že se za pár let dostaneme společným úsilím na úroveň Rakouska nebo Švýcarska.

Během roku 1995 jsem pobýval na Slovensku, poblíž Bratislavy, kde mi lidé říkali, že vlastně nejsou Slováci, že jsou Záhoráci, což znamenalo označení osídlení na pomezí jižní Moravy a západního Slovenska. Říkali, že rozdělení našeho státu, který pocházel původně ve své jednotě z určení Versailleské konference, bude znamenat v budoucnu nové dělení na Západ a Východ Evropy. Stejně tak hodnotil nastalou situaci Geörgy Varga, spisovatel, překladatel z češtiny a velvyslanec Maďarska v Československu.

Českou republiku si po rozdělení jednotného Československa smluvně rozdělili mezi sebou Václav Klaus a Miloš Zeman, oba v minulosti spolupracující s komunistickým režimem. Byl to zřejmě jejich cíl, vyřadit z politického vlivu občanskou společnost, jíž Václav Havel zastupoval a reprezentoval. Pozdější stav zaznamenal další postupný útok na demokratické snahy Václava Havla. Po skončení Havlova prezidentského mandátu nebyl zvolen proti Václavu Klausovi Jan Sokol a o pět let později ani Jan Švejnar.

Naposled se spojení KLAUZEMAN projevilo, když za pravděpodobné pomoci ruských finančních zdrojů byl v nynější prezidentské volbě Zemanem poražen Karel Schwarzenberg, který mohl navázat na politický styl Václava Havla.

Miloš Zeman je znám už z devadesátých let svojí sebestředností a nadutostí. Jak dlouho mu bude česká společnost ustupovat a nakolik se mu bude dařit využívat svého postavení ? U našich přímých západních sousedů si bývalý zvolený kandidát prezidentský post příliš neužil, demokratická spravedlnost ho brzy vyřadila. Naskýtá se otázka – jak bude současný stav trvat u nás ?