Zpět

Kdo s koho

Myslím, že Andrej Babiš nemá MUDr. Němečka příliš v lásce. Nejsou mu jako hlídači státní pokladny po chuti výdaje,, jimiž chce sociálně orientovaný lékař zatěžovat rozpočet státu. Přestože Babiš vyhlašoval, že zatočí s korupcí a tím přinese do státních příjmů miliardy korun, zdá se, že se mu to nedaří a tak se snaží upozorňovat na podle něj zdánlivě přehnané platby kde ho napadne. Zřejmě se cítí být natolik fundovaným odborníkem i v medicinských záležitostech, že srovnává ceny kyber-nožů ve Spojených státech s cenou, za níž byl tento přístroj pořízen hradeckou nemocnicí, jejímž byl v tom čase současný ministr zdravotnictví ředitelem. Nejen to, majitel Agrofertu a zároveň ministr financí si dovoluje doporučovat druh léčby lékaři.

Jaké jsou ale hlavní prohřešky současného ministra zdravotnictví ? Navrhuje prodloužit dobu trvání lázeňských pobytů, hrazených pojišťovnou, ze tří na čtyři týdny a rozšířit počet diagnóz, na něž by se vztahovaly. Chce zrušit poplatky u lékaře za návštěvu, což momentálně postihuje hlavně starší generaci důchodců, jejichž zdravotní stav vyžaduje trvalou lékařskou péči. Tyto výdaje samozřejmě státní rozpočet zatěžují a komplikují ministru financí snahu dosáhnout postupně jeho vyrovnanosti.

Jak ale vlastně dosáhl Andrej Babiš, současný ministr financí, svého majetku v Agrofertu, ekonomickém gigantu, zasahujícího do různých odvětví průmyslu ?

Jak dlouho a jak poctivě musel tento pracovník Podniku zahraničního obchodu v národním podniku Keramika pracovat, aby se z něj stal miliardář, který si může koupit tiskový koncern ? Proč si ho vlastně kupuje ? Aby měl dohled nad uplatňováním svobody slova ? Ve Spojených státech, o nichž hovoří v souvislosti s cenami léčebných přístrojů, se vypracovávaly rodiny miliardářů generace po generacích, aby dosáhly možností, jež dnes mají. Mám pocit, že pan Babiš dosáhl těchto možností v našich podmínkách jakoby „lusknutím prsty“.

Podle aktuálně zveřejněných preferencí jednotlivých politických stran má Babišovo hnutí ANO už dvakrát takovou podporu, než druhá Sociálně demokratická strana. Možná se vedoucímu politikovi ANO nechce být „jen“ ministrem financí.