Zpět

Kancelář Blaník – obraz naší politické skutečnosti

Režisér Marek Najbrt přišel s velmi nápaditým projektem seznámení veřejnosti s pozadím fungování naší politické scény. Nebyl prvním. V polovině 90. let byl představen veřejnosti satirický televizní seriál, mapující zesměšňujícím způsobem stav českého politického života. Marek Najbrt má na kontě ocenění Českého lva za film Protektor, který, ačkoliv tehdejší události vykládal stylizovaným způsobem, přesvědčivě vystihoval atmosféru života společnosti za protektorátu. Ve stejném roce jako film Protektor (2009) byl natočen film ze současnosti Ulovit miliardáře režisérem Tomášem Vorlem, vypovídající o zákulisních machinacích „komunikace“ mezi mafiánskými „spoluhráči“.

Dnešní satirický seriál Kancelář Blaník jde pod kůži veškeré naší politické „reprezentaci“ a vypovídá o ní to, co si tato „společnost“, až na výjimky, zaslouží.

Trochu o vizuální podobě tohoto mapování politického prostředí. Hlavní protagonista, šéf lobbistické agentury, arogantní holomek, vybavený škorněmi, které charakterizují snobství celé současné „smetánky“, péruje své zaměstnance přesně v duchu ironické písničky, kterou zpíval Jiří Macháček ze skupiny Mig 21 v devadesátých letech. Pár slov tohoto textu - „když ti zemi v zrno obdělává porobený zemědělný lid. Jak snadné je žít, snadné je žít .“

Herci seriálu Kancelář Blaník, doufejme, že snad působícího na současnou společnost, mají dost nelehký i když jistě zábavný úkol. Někteří lidé si je budou spojovat s těmi, jež prezentují. V dávné minulosti divadelních společností ten, který představoval figuru, obecně nepřijatelnou a pojímanou jako zápornou, mohl počítat s tím, že nebude na „štacích“ ubytován, případně mu bude po předvedeném představení dán kufr s osobními věcmi před dveře momentálního azylu.

V každém případě myslím, že doba je naprosto zralá na uvádění děl satirického charakteru ať v dramatickém nebo filmovém provedení. Čím víc bude veřejnost po shlédnutí takových produkcí naladěna k přemýšlení a utváření si vlastního názoru, tím bude pro její orientaci líp.