Zpět

Jsou Spojené státy v úpadku ?

Podle politických jednání a následných rozhodnutí současného prezidenta Spojených států, zdálo by se, že jsou. Připomenu jen dvě citace tohoto člověka, který měl během života co do činění jen s obchodem, ale rozhodně ne s politikou. O setkání s ruským vládcem Putinem řekl : „Prezident mne ujistil, že Rusko v žádném případě nezasahovalo do prezidentské kampaně naší země a já mu věřím“.

Druhý „slavný“ výrok byl - „Jste velký vůdce“. Tento výrok byl určen korejskému mocnáři Kim Čong-unovi v Trumpově naději, že s tímto diktátorem nad severokorejským územím uzavře nějaký pro Ameriku výhodný obchod. Při nedávné zimní olympiádě na jihokorejském území, na jejímž zahájení byla přítomna jako zprostředkovatelka a vyslankyně sestra Kim Čong-una, byl rovněž účastníkem viceprezident Spojených států Pence. Ani ho nenapadlo setkat se se členy severokorejské delegace a odejel, aniž by s nimi měl nejmenší kontakt. Naopak jeho šéf se takřka o čtvrt roku pozěji bratřil se severokorejským vládcem na společném setkání, které nakonec zkrachovalo bez závěrečné recepce a tiskové konference.

Tyto skutečnosti dokládají naprostou nepřipravenost a neschponost Donalda Trumpa zastávat úřad prezidenta Spojených států, přestože tuto funkci už tři čtvrtiny svého volebního mandátu naplňuje. Osoba Donalda Trumpa dokládá, že ve Spojených státech se může stát prezidentem člověk naprosto nevzdělaný v mezinárodních otázkách, primitivní ve vyjadřování a arogantní ve společenském jednání. Bohužel, tyto vlastnosti oslovují určitou a možná značnou část veřejnosti, která se cítí být takovému chování blízká a takového člověka volí. Lidé Trumpa podporující si myslí, vždyť je to jeden z nás, je stejný jako jakýkoliv našinec, mluví pro nás srozumitelným jazykem a je stejný jako my. Je to asi podobné, jako v našem prostředí u lidí, kteří jdou slepě za Andrejem Babišem, přestože se na jeho hlavu snášejí kauzy obchodních machinací a s nimi spojených podvodů. Jeho lidé potřebují vůdce, který by myslel a rozhodoval za ně a na něhož se, podle jeho přesvědčování, budou moct spolehnout.

Paralela mezi těmito „vůdčími osobnostmi“ je blízká.

Spojené státy stavěly hned od konce druhé světové války pevný most a spojenectví mezi americkým a evropským kontinentem. Vytvářely prostředí obrany demokratických hodnot a transatlantického přátelství. O to se snažili všichni američtí prezidenti až do nástupu Donalda Trumpa, který obdivuje autoritářské režimy a na evropské spojence pohlíží jako na soupeře. Snaží se dosavadní vztahy narušovat a skrytě podporuje současnou politiku neosovětizovaného Ruska. Jeho náhled je naprosto převrácený a pro vývoj Západu velmi nebezpečný.

Jestli jeho republikánští příznivci budou nadále trvat na podpoře tohoto ničitele demokratických vazeb svobodné části světa a budou mít u xenofobně orientované populace úspěch, zničí obraz Spojených států jako garanta demokracie a uplatnění svobodné vůle občanstva západní liberální společnosti.