Zpět

Jak se liška podšitá pokusila obelstít čápa

V titulku jde samozřejmě o metaforu a personifikaci na podkladě staré Ezopovy bajky. Liškou je míněn kandidát ODS na pražského primátora, docent Bohuslav Svoboda a čápem tři představitelé budoucího magistrátního uspořádání, za Piráty doktor Zdeněk Hřib, za Prahu sobě starosta Prahy 7 Jan Čižinský a za Spojené síly pro Prahu předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

V letošních volbách do obecního zastupitelstva Magistrátu hlavního města Prahy dostalo pět stranických subjektů přibližně stejný počet hlasů, s malými odstupy. Občanská demokratická strana, kterou docent Svoboda reprezentoval, měla o maličko větší zisk, než další v pořadí. Bohuslav Svoboda už v minulosti pražským primátorem byl. Byl jím od roku 2010 do roku 2013. K funkci dospěl tak, že obešel favorizovaného kandidáta strany TOP 09, tehdejšího guvernéra České národní banky, ing. Zdeňka Tůmu, který volby s touto stranou vyhrál. Pan docent Svoboda si svolal zástupce sociálních demokratů do své kanceláře ve Vinohradské nemocnici a uzavřel s nimi většinovou koalici a tím získal primátorský post.

Večer dne 8. 10. 2018 měl společné vystoupení na ČT 24 s doktorem Zdeňkem Hřibem, kandidátem Pirátů na pražského primátora. Po tom, co doktor Hřib vysvětlil své představy o důležitých opatřeních na pražském Magistrátu, moderátor pořadu se obrátil na Bohuslava Svobodu. Ten nasadil zasmušilý výraz a dramaticky, ztichlým hlasem, prohlásil „že je smutný“ nad situací, kdy se s ním, jako vítězem, nechce nikdo kontaktovat za účelem koaličního vyjednávání. Ještě v podvečer „masírovala“ televizní diváky jeho stranická kolegyně Alexandra Udženija a přesvědčovala moderátora, jak je nezbytné, aby se vítězná strana, kterou od dalších v pořadí dělí minimální odstupy, podílela na magistrátním rozhodování vklíněním do připravovaného seskupení.

Pan docent Svoboda je ostřílený matador a již zkušený politický lišák. Těsně před letošními volbami řekl novinářům, že jako bývalý vrcholový sportovec je zvyklý vítězit. Kdyby se dostal se svojí ódéeskou do koaličního složení, určitě by se nějakým náměstkovským postem nespokojil. Když primátorskou funkci dříve zastával, Pražané žádnou změnu k lepšímu nepoznali. Pokud by byl přizván vznikající koalicí za změnu magistrátní politiky, pravděpodobně by její úsilí spíše brzdil.

Bylo pikantní, že volební poutače s portréty jeho stranické kolegyně, paní Udženiji, byly umístěny na sloupech veřejného osvětlení nad hromadami neodklízených odpadků.

Pokud pak jde o lídra hnutí ANO, pana Stuchlíka, viděl jsem reklamní titulek na projíždějící tramvaji - „Petr Stuchlík – Prahu fakt nakopne“. No, stalo se, že Praha nakopla nakonec jeho.