Zpět

Druhá říjnová neděle

Jako každoročně, druhou neděli v říjnu, proběhl již 127. ročník překážkového dostihového závodu Velké pardubické steeple chase, spolu s Velkou národní patrně největšího a nejvýznamnějšího na evropském kontinentě. Nynější ročník, na rozdíl od posledního, měl opět mezinárodní účast. Byli přihlášeni tři francouzští účastníci, všichni počítaní mezi favority. Byli soupeři několika českých stájí, které ovšem mají své jezdce mezi přihlášenými na prvotřídní evropské dostihové dny. Britští účastníci, kteří v minulosti byli provázeni neúspěchy, se tentokrát nezúčastnili.

Letošní ročník Velké pardubické byl pozamenán, proti minulému, velmi špatným počasím, rozmoklou dráhou a tím horší orientací jezdců pro odhazování zeminy závodním polem na trati. Před začátkem závodu byl francouzskými majiteli velmi rozumně odhlášen favorit Virtus d´Estruval, protože jeho nahlášený žokej Faltejsek se nemohl představit v jeho sedle ze zdravotních důvodů. V tak těžkém závodě má přednost bezpečí koně především (jezdec o svém stavu řekne a nebude riskovat). Náhradníka majitelé stáje nechtěli.

Na startu tedy byli proti české elitě zbývající dva další přihlášení francouzští koně. Od začátku dostihu se do čela dostal francouzský kůň Urgent de Gregaine s jezdcem Felixem de Giles a postupně zvyšoval svůj náskok. Druhý francouzský kůň skončil pádem jezdce na Irské lavici. Nástup Urgent de Gregaine se zdál nezadržitelný a před poslední překážkou vedl pole o patnáct délek. Na poslední překážce ale vybočil úkrokem doleva a tím ztratil získaný náskok před ostatními. Je otázka, zda to byla chyba koně, nebo žokeje. Myslím, že v konečné fázi dostihu nechává jezdec na koni, jak se rozhodne na překážku naskočit vzhledem k nutné únavě z vynaloženého celkového úsilí. Toho využil žokej Navrátil s koněm No Time To Lose, který z druhé pozice skočil poslední překážku přímo a tím vyrovnal předstih francouzského koně. No Time To Lose se podařilo prudkým speedem Urgent de Gregaine předstihnout a na cíl zbývalo jen pár desítek metrů, jež francouzský kůň už nemohl vyrovnat.

Trenér Váňa zažíval triumfální úspěch a naprosto si ho zaslouží !

K tomu jen pár slov. Kdo kdy seděl na koni, ví, co znamená stádový efekt. Jakmile se jeden kůň rozběhne, rozběhnou se všichni a záleží na tom, pokud z něj spadne jezdec, jak ve společném běhu vytrvá. Zpravidla se neovládaný kůň uchýlí stranou z absolvování náročné trasy a přeskoku všech překážek, které s jejím proběhnutím souvisí. V tom si ohromně vážím koníka, který nikde není uváděn, ale který statečně doběhl na třetím místě za oběma hrdiny závodu. Už sám, nikým neovládán, přeskočil všechny překážky a dokončil závod na pomyslné bronzové medaili. Pro jeho vytrvalost a sílu mu přeji, aby mu byla věnována v jeho stáji nejvyšší pozornost a abychom ho mohli spatřt na budoucím ročníku Velké pardubické.