Zpět

Drama ve sněmovně

Současným děním v Poslanecké sněmovně České republiky otřásá „hromobití“ mezi vládní koalicí a takzvaně konzervativní opozicí. Jedná se o zavedení registračních pokladen, které mají zprůhlednit výběr daní a hlavně, zajistit efektivitu jejich výběru. Zdánlivě by se mohlo jednat o věc, jež by v žádném případě nemohla znamenat nějaký názorový střet mezi zastupiteli veřejnosti. Všichni parlamentní zastupitelé pracují přece v jejím zájmu a účinnost výběru je klíčovým opatřením pro řádnou funkci státu. V tom mohou být komukoliv příkladem Spojené státy, jejichž síla obecné správy je právě na stanovení právních podmínek výběru daní postavena.

To by byl samozřejmě pro nás ideální stav. Politika, byť halená obecným zájmem, se ovšem ubírá jinými cestami. Kdo tedy proti sobě stojí ? Opozici, která vehementně brání přijetí zákonných opatření pro důslednější výběr daní, tvoří hlavně dva pilíře Klausovy ekonomické orientace – Občanská demokratická strana, stavící se proti evropskému spojování a její protipól TOP 09, subjekt, snažící se naopak o souznění v Evropské unii. Pokud svoji roli opozičního předáka myslí předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek vážně, neměl by hrát ve sněmovně obstrukční taktiku. Snižuje tím zdání své serióznosti.

Vládní koalice se skládá ze tří subjektů - sociálních demokratů, lidovců a nového „květu“ na politickém výsluní – hnutí ANO.

To, že se snaží ČSSD a KDU-ČSL nový zákon o registračních pokladnách prosadit, je logické. Sociální demokraté mají toto opatření dlouhodobě v programu a Křesťansko-demokratická unie má zájem na efektivní funkci státu.

Problematičtější je třetí člen vládnoucí koalice – hnutí ANO. Jeho předseda, podnikatel Andrej Babiš, vede své členstvo ne jako představitel strany, ale jako firemní ředitel. Ve firmách platí příkazy odshora dolů a žádná demokracie. To je vidět v současné době, jak se mu rozkládá neposlušné členstvo v krajích, kdy si jeho někdejší příznivci nepředstavovali, že budou ve svých získaných funkcích plnit příkazy šéfa. Pan Babiš se kromě toho trvale pohybuje v osobní animozitě s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Jejich spory a vzájemné osočování v žádném případě nepřispívají k politické kultuře parlamentního jednání, jsou vrcholně trapné a snižují mezinárodní kredit naší země.