Zpět

ANO a Piráti v objetí příznivců

Volebním výsledkem z posledních parlamentních voleb se mohou chlubit dvě v titulku jmenované strany. Každá ovšem z jiných důvodů. Hnutí ANO podporují lidé zklamaní z vývoje necelých devětadvaceti let po demokratické revoluci, ze ztráty naděje v působení dlouhodobě etablovaných politických stran na „výsluní“ veřejné pozornosti, jež nebyly schopny řešit postavení sociálně slabých skupin obyvatelstva a ze sympatií k autoritativnímu způsobu vlády. Rekrutují se z voličů odlákaných hlavně komunistům, sociálním demokratům a získaných mezi příznivci extrémně pravicových stran.

Piráti jsou voleni především mladými lidmi, pro které je vnímání současného politického dění mnohem důležitější, než porovnávání vývoje s minulými časy. Jsou přitažliví i pro část starší populace, jež by ráda viděla čerstvost a neotřelost v názorových střetech se zkušenějšími politiky. V nezkušenosti a naivitě nové strany na parlamentní půdě se ale může skrývat velké nebezpečí.

To se ukázalo právě teď, kdy jsou navrhováni kandidáti na státní vyznamenání ke stoletému výročí od založení našeho samostatného moderního státu. O návrzích ve schvalovacím procesu rozhodují parlamentní poslanci. Mezi kandidáty na ocenění byl navržen, zřejmě KSČM, funkcionář bývalého komunistického Svazu československých spisovatelů Karel Sýs.

Místopředseda strany Pirátů, pan Vojtěch Pikal, jemuž asi říkala verše tohoto nomenklaturníka babička před spaním, když mu byly možná tři roky, spolurozhoduje o udělení záslužné ceny za literaturu pro tohoto „činitele“ a schvaluje ji. Právě k výročí samostatnosti naší země !

To, že za návrhy skupiny prezidentova týmu stojí jednotně hnutí ANO, není překvapivé. Vztahy mezi prezidentem republiky a ministerským předsedou a zároveň předsedou ANO v trvalé demisi se vzájemnou podporou trvale vyvíjejí a pokud pan Zeman setrvá v prezidentské funkci, nemá nikdo jiný šanci se šéfem vlády stát.

Pan prezident Zeman bude ještě dalšími oceněními ubližovat prestiži České republiky, pokud mu to zdraví dovolí. Podstatná část návrhů zřejmě pochází z kanceláře jeho podřízených domluveným schvalovacím řízením v dohodě s preferovanými koaličníky. On sám si určí sestavu vyznamenaných milců. Trapné je, že se mezi schvalujícími najde člověk ze strany Pirátů, o němž by se předpokládalo přesvědčení liberálního demokrata.